Yüz Germe Estetiği

Özel Bölge Estetiği
Eylül 14, 2017
Kepçe Kulak Estetiği
Eylül 14, 2017

Yüz Germe Estetiği

teen girl beautiful cheerful enjoying

Yüz germe nedir?

Genetik faktörler, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, sigara kullanımı ve hızlı yaşam biçimi gibi etkenlerle yanak bölgesi, çene kıvrımları ve boyunun alt bölgesindeki sarkma, toplanma ve deformasyonların cerrahi olarak tedavisine yüz germe adı verilir.

Yüz germe hangi durumlarda yapılır?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu da kişinin aynaya baktığı zaman yüzündeki görüntüden memnun olmaması ile ilişkilidir. Genetik yaşlanmaya bağlı olarak 40 yaşında da yüz germe yapılabilir. Bazı kişiler hafif bir deformasyonu düzeltmek için bile yüz germe operasyonuna ihtiyaç duyarken bazı kişiler daha ağır deformasyonlar nedeniyle yüz germe operasyonu yaptırabilir. Yüz germenin yaş sınırlaması olmamakla birlikte, genellikle 40 yaş itibariyle yüz germe ameliyatlarına ihtiyaç duyulmaya başlar.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Çok geniş bir skalası olan yüz germe ameliyatları deformasyona bağlı olarak yapılır. Çok az izlerle askı yöntemi kullanılarak minimal yüz germe yapılabildiği gibi, favori saç çizgisinden başlayıp, kulak ön hattından devam edip, kulak arkasına ve ensedeki saçlı bölgeye kadar uzanan kesiler kullanarak hem yüzü hem de boynu toparlamak mümkündür. Bunu deformasyonun derecesi ve danışanın talebi belirler. Bazı kişiler daha az işlemle mümkün olabilecek optimum sonucu elde etmek isterken, bazıları kesi, iz veya nekahat dönemini sorun etmeden ameliyattan sonra alınabilecek en etkili sonucu arzu eder.

Yüz germe ameliyatlarını üç başlık altında toplayabiliriz:

1-Askı Yöntemi

Sadece favori hattından yapılacak bir iki santimlik kesi ile yüz bölgesi, yanak bölgesi ve burun kenarı olukları için yaklaşık bir saat süren, lokal anestezi altındaki yarı cerrahi bir işlem olan askı yöntemi yapılabilir. Örümcek ağı veya iple askı işleminden farklı olan askı yöntemi; smas adı verilen kas ile deri arasında fasya adı verilen yağ ile doku tabakasının bir dikiş ipi kullanılarak yukarıdaki sağlam kemik ve kas dokularına doğru çekilme işlemidir. Bu işlem bazı hastalarda yeterli olmakta ve güzel sonuç vermektedir. Ancak bunun için deri sarkmasının fazla olmaması gerekmektedir. Çünkü hastalarda eğer deri fazlaysa bu kez fazla deriyi de kesi yaparak almak zorunda kalırız.

2-Kısa İz ile Yüz Germe Ameliyatı

Askı yönteminin bir üst aşaması olarak sadece kulak önündeki saçlı deri içerisinde iz bırakarak yapılan bir işlem vardır. Buna kısa izle yüz germe ameliyatı denir. Genellikle sedatif anestezi adını verdiğimiz hastanın yarı baygın hale getirilmesi ve işlem yapılacak olan bölgelere lokal anestezi ile yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem favori hattındaki izler kolaylıkla kamufle edilebildiği için hastanın orta yüz bölgesini ve çene kontörünü toparlamak için yeterlidir. Boyunda deformasyonu olmayan hastalar “Kısa İz ile Yüz Germe Ameliyatı”ndan oldukça yarar görebilmektedir.

3-Tam Yüz Germe

Bu işlemde boyunda da deformasyonun olması gerekir. Aslında yüz germe ve boyun germe kombine işlemlerdir. Çünkü önce boyun daha sonra çene konturu sarkar ve yüz aşağıya doğru iner. Bu nedenle yüz germe ve boyun germe operasyonlarını bir arada yapmak gerekir. İzole boyun germe operasyonları çok az yapıldığından tam yüz germe işlemlerini boyun germenin de dahil edildiği işlemler olarak kabul etmek daha doğrudur. Bu şekilde boyundaki kasların gevşemesine bağlı olan sarkmalar, boyundaki fazla yağ dokuları tek bir yüz germe işlemi ile düzeltilmekte, böylece kişi 10 – 15 yaş daha genç ve taze bir görünüme kavuşabilmektedir.

Yüz germe ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Yüz germe ameliyatı ne kadar komplike olursa o kadar yarar sağlanır. Bununla birlikte iyileşme ve nekahat dönemi de o kadar uzayacaktır. Morluklar, ödemler ve dikişlerin iyileşmesi yaklaşık 10 gün sürmektedir. Tam yüz germe ameliyatları sırasında her ne kadar kanamayı önleyen cihazlar kullanılsa da ameliyat sonrası olası kanamaları önlemek amacıyla kulak arkasına üç gün süreyle bir diren sistemi yerleştirilir. Hasta ameliyat sonrasında uyanırken tansiyonunun yükselmesine bağlı olarak bazı damarlarda küçük  kanamalar olabilir. Bu kanamalar ameliyat sahasında birikim yaparlar  ve diren sistemi ile dışarı atılırlar.

Yatış gerekir mi?

Bu ameliyatlar günü birlik de olabilir, hasta isteğine göre ertesi sabah da taburcu olabilir.

Yüz germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır? Sonrasında çok ağrı çekilir mi?

Yüz germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Şayet kas dokularına ve kas üzerindeki fasya adı verilen dokuya işlem yaparsanız elbette kasların gerilmesine bağlı olarak ağrı hissedilecektir. Ancak yüz germe işlemlerinde kaslarla çalışılmaz. Yüz germe ameliyatları sadece deri, deri altı yağ dokusu ve bazı yüz kasları ile deriyi birbirinden ayıran yağlı dokuları içerir. Ancak tam yüz germe ameliyatlarından sonra konulan drenden dolayı rahatsızlık hissedilebilir. Bu rahatsızlıklar da ameliyattan 3 gün sonra diren çıkarılınca ortadan kalkar.

Yüz germe işleminin komplikasyonları, istenmeyen etkileri var mıdır?

Yüz germe işlemleri oldukça başarılı işlemlerdir ve deformasyonun fazlalığına bağlı olarak ne kadar çok alan üzerinde çalışılırsa o kadar iyileşme ve güzellik sağlanır. Ancak bununla beraber ne kadar komplike işlem yapılırsa ameliyat sonrası istenmeyen yan etkilerin görülme olasılığı da o kadar artar. Ameliyat sonrasında en sık karşılaşılan sorun, direnin hematom adı verilen pıhtılaşmaları tam temizleyememesine bağlı olarak kanama odağının oluşmasıdır. Bu on binde bir görülebilecek, son derece küçük bir olasılıktır. Böyle bir durumda en kısa sürede dikişler açılarak kanama odağı temizlenir.

Yüz germe ameliyatı sonrasında enfeksiyon oluşması beklenmez. Çünkü yüz kanlanması en fazla olan organdır ve kanlanması iyi olan bir organda enfeksiyon riski çok azdır.

Yüz germe işlemi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

  1. Yüz germe ameliyatı yaptıracak kişinin ameliyat sonrası gerçekçi beklentiler içinde olması gerekir. Örneğin yüzünün değişmeyeceğini bilmesi gerekir. Bir başkasına benzemek istiyorsa yüz germe ameliyatı ile bu mümkün olmayacaktır. Yüz germe ameliyatında amaç, kişinin yüz hatlarını koruyarak daha taze, daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır. 60 yaşındaki bir insanın yüzünü 30 yaşındaki haline çevirmek mümkün değildir. Çünkü yaşlanma sırasında sadece deri yaşlanmaz, beraberinde kemik dokular da yaşlanır, küçülür. Yapılan bilimsel çalışmalar çok net bir şekilde gösteriyor ki; yüzümüz nasıl sarkıyorsa kemik dokular da incelerek çökmeye başlar. Yüz germe ameliyatı ile yüzün deri ve yağ dokuları ile ilgili problemler çözülebilir. Ancak kemik ile ilgili problemleri çözmek mümkün değildir.

Tam yüz germe ameliyatından en az 3 ay önce, eğer kullanılıyorsa sigara ve tütün ürünleri bırakılmalıdır.

Sigara ve tütün ürünleri dokuyu incelterek çalışan plastik cerrahların en sevmediği şeydir. Sigaranın vücuda verdiği zararlardan birincisi kronik etkisidir. Vücuttaki tüm kan damarlarında yavaş yavaş kireçlenme oluşturarak, o bölgeden geçen kan akımının azalmasına neden olur. Bir yerden kan geçmezse kanın beslediği alanlarda doku hasarı oluşur. Bunun en dramatik şeklini kalp krizinde ve bacağı sigaradan dolayı kesilen hastalarda görürüz.

Sigara vücuttaki tüm hücreleri, tüm dokuları negatif etkiler. Biz hastalardaki bu kronik etkiyi ortadan kaldıramayız. Ama bir de sigaranın erken dönemde içilmesine bağlı olarak gösterdiği yan etkiler mevcuttur ki en azından operasyon öncesinde bunları azaltabiliriz. Benim kendi görüşüm tam yüz germe yapılacaksa sigaranın üç ay öncesinden kesilmesi yönündedir. Ameliyat sonrasında derinin incelmesine bağlı olarak derinin kanlanması azalacaktır. Cilt hem içten, hem aşağıdan, hem yukarıdan hem de dışarıdan beslenir. Yüz germe ameliyatı sırasında yüz derisini kitap yaprağı gibi açarız. Yani bir yaprak haline getiririz. Eğer kişi sigara içiyorsa zaten bozulmuş bir damar yapısı vardır. Bu da dokularda çürüme, yaralarda iyileşmeme, kabuklanma gibi problemlere neden olur.

Kişinin kanama problemlerinin olmaması gerekir. Eğer pıhtılaşma kanaması uzun olan bir hasta ise önce tedavi olması gerekir.

Yüz germe işlemi kaç yıl dayanır?

Bu soruya üç aşamada cevap verilebilir:

Kişinin yaşlanma hızı genetik yapısına göre değişir. Eğer kişi 40 yaşlarında iken 55 yaşındaki yüz yaşlanmasına sahip ise bu kişinin kolajen dokularında bir problem vardır. Ve ameliyattan sonra da yaşlanması ne yazık ki hızlı olacaktır.

Kişinin ameliyat sonrası kendisine ne kadar özen gösterdiğine göre de yaşlanması hızlı veya yavaş olacaktır. Örneğin güneşin UV ışınlarına bağlı yaşlanma etkilerini azaltmak için kendisini korursa, sigara kullanmazsa, bunların deri yaşlandırıcı etkisinden kurtulacaktır.

Yapılan yüz germe işleminin ne derece komplike olduğuna bağlıdır. Eğer her problemi tek tek ele alırsanız, tekrar bozulma sürecini uzatırsınız. Eğer kişinin tam yüz germe işlemi yaptırması gerekirken küçük bir iplikle sorunlarını çözmeye çalışırsa yüzün eski haline gelmesi çok daha hızlı olacaktır.

Comments are closed.