Meme Toparlama Ameliyatları

Meme Küçültme Ameliyatları
Eylül 14, 2017
Sarkma Derecesine Göre Meme Toparlama
Eylül 14, 2017

Meme Toparlama Ameliyatları

Meme toparlama işlemi sonuçta bırakacağı iz ile meme küçültme ameliyatlarına çok benzerlik gösterir. Ancak cerrahi işlemler tamamen farklıdır. Yapılacak işlem memenin sarkma derecesine ve memenin hacmine göre değişmektedir.

Uygun hastalarda sadece meme protezi gerekli meme başında yeterli dikleşme ve memede toparlanmayı sağlayabilir.

Sadece meme başı etrafında oluşan bir iz ile meme protezinin kombine edilmesi, uygun vakalarda başarılı sonuçlar verebilmektedir. Bu teknikte izlerin meme başı etrafında saklanması ve ek bir izin olmaması çok büyük bir avantaj sağlamasına rağmen, uygun vakalar çok dikkatli seçilmeli ve sırf az iz bırakabilmek için bu teknik zorlanmamalıdır.

Meme sarkıklığının fazla olduğu ve meme hacmi yeterli olmayan hastalarda, lolipop iz ile meme başı dikleştirmesine ek olarak planlanan meme protezinin yerleştirilmesi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu tür hastalarda memeden çıkartılacak deri dokusu ve konacak protezin hacmi iyi hesaplanmalı ve dikişlere uygulanan doku basıncı arttırılmamalıdır. Bu, dikiş açılmasına ve yara izinin kötü iyileşmesine neden olabilir.

Yeterli meme dokusuna sahip kişilerde otoaugmentasyon adını verdiğimiz işlem ile orijinal meme dokuları kullanılarak memenin toparlanması ve dolgunlaştırılması kolaylıkla sağlanmaktadır. Bu ameliyat tekniği genelde lolipop iz olarak adlandırdığımız meme başı etrafında ve meme başından meme alt kıvrımına dik uzanan bir iz ile sonuçlanır. Bazı hastalarda alt meme kıvrımında yaklaşık 4-5 cm’lik bir yatay iz de eklemek gerekebilir.

Daha fazla sarkması olan hastalarda ters T olarak tabir ettiğimiz meme başı etrafı, meme başından alt kıvrıma dik kesilerle yapılacak olan toparlama ile ancak başarılı olabilir. Bu kesilere ihtiyaç duyulan hastaların birçoğu aşırı derecede zayıflamaya bağlı oluşan deformasyonlara sahiptir. Meme dokusunun hacmine bağlı olarak toparlama işlemine meme protezi eklenebilir.

Ameliyat öncesi uyulması gereken kurallar meme küçültme ile aynıdır. Gene aynı şekilde dren kullanılırsa, drenlerin çekilmesini takiben hasta yıkanabilir ve yaklaşık 1 ay kadar özel bir sütyen kullanması, memelerinin üstüne yatmaması ve memelerinin üzerine darbe almaması gereklidir.

Sarkma Derecesine Göre Meme Toparlama Ameliyatı

Hamilelik, kilo alıp verme, yaşlılık, emzirme ve hormonal durumlar kadınlarda vücutta bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bu değişiklikler biri de memelerde oluşan deformasyondur. Özellikle hamilelik ve kilo alıp verme gibi durumlarda memelerde sarkmalar meydana gelmektedir. Emzirme sonrası dönemde memelerin buruşuk bir hal alması ve tamamen formunu yitirmesi de söz konusudur. Bu problemleri çözümlemek adına önerilen en doğru işlem meme toparlama ameliyatı olacaktır. Meme büyütme ameliyatından çok farklı olan bu yöntemde memelerin daha dik ve dolgun görünmesi sağlanmaktadır.

Meme toparlama ameliyatında amaç göğüslerin ölçülerini değiştirmeden pozisyonlarının düzenlenmesi durumudur. Kadınlar göğüslerinin formunu kaybettiklerini düşündüklerinde göğüs büyütme ameliyatını düşünseler de aslında meme toparlama ameliyatı bazı hastalarda daha doğru sonuçlar verecektir. Söz konusu işlem hamilelik, kilo kaybı ve yaşlılıkla beraber görülen, yeterli meme hacmine sahip veya ekstra bir büyüme arzu etmeyen hastalar için sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Comments are closed.