Kepçe Kulak Estetiği

Yüz Germe Estetiği
Eylül 14, 2017
Çene Estetiği
Eylül 14, 2017

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak halk arasında çok yaygın olan kulak şekil bozukluğudur, yelken kulak olarak da adlandırılır. Bu ameliyat kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaşından itibaren yapılabilir. Ameliyat hastanın yaşı ve isteklerine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Çocuklarda genel anestezi tercih edilirken erişkinlerde sedasyon ile kombine bölgesel anestezi yeterli olmaktadır. Kepçe kulak ameliyatından sonra hastanede kalmak gerekmez anestezinin çeşidine bağlı olarak 2-4 saat sonra hasta taburcu edilebilir.

Ameliyat bitiminde hasta kulaklarını saran renkli bir bandaj ile taburcu edilir. Bu bandaj 5 gün boyunca çıkartılmaz, 5. günün sonunda bandaj ve pansumanlar çıkartılarak kulak açık bırakılır, ancak geceleri takması için tenisçi bandajı veya alın bandı kullandırılır. Bu bandajın amacı gece yatarken kulağın şeklini bozacak bir hareketi önlemektir.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı kulak arkasından yapılan bir kesi ile yapılır. Kıkırdakların yapısına ve kulaktaki deformasyona bağlı olarak kulak kıkırdağını daha kolay şekillendirebilmek ve ameliyat sonucunun kalıcı olması amacı ile kıkırdak yapı sert ise kıkırdakları yumuşatmak amacı ile kıkırdağa bir takım manevralar yapılır. Konka denilen kısım aşırı gelişmiş ise bir parça kıkırdak çıkartılması ve bu bölge kıkırdağının kulak arkasındaki kemik zarına dikilmesi ile kulak geriye doğru yatırılır. Kulak üst-dış kısmında kıvrım oluşturmak amacı ile 2-3 yerden kalıcı ameliyat ipliği ile özel bir teknikle dikiş atılır ve kıvrım şekli verilmiş olur. Kepçe kulak ameliyatı bitiminde dış deri kendi kendine eriyen dikiş ile estetik olarak dikilir. Ameliyat sonrası dikiş alınması gerekmez. Hafif morluk olabilir. Ödem seçilen tekniğe bağlı olarak değişir. Ağrı, basit ağrı kesicilerle tolere edilebilecek düzeydedir.

Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık olarak 1.5 saat kadar sürmektedir. Hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

İp ile kepçe kulak tedavi edilebilir mi?

Sosyal hayatın gelişmesi, bireylerin daha çok iş hayatına atılması ve ameliyat ve/veya anestezi korkularından dolayı insanlar daha küçük müdahalelerle sorunlarından kurtulmak istemektedirler. İple kepçe kulak estetiğinde deri ve kulak zarına atılan dikişler ile kulak geriye doğru çekilmek istenmektedir. Bu tam bir anatomik düzeltme sağlayamadığı için iplerin deriyi keserek dışarıya çıkması, enfeksiyon, kulak arkası derisinde katlanma ve şekil bozukluğu, kulağın eski haline dönmesi  ve atılan iplerin kulak arkasından hissedilmesi gibi problemler doğurmaktadır. Bundan dolayı önerim, hiçbir hastanın kolaycılığa kaçmadan hakkını vererek bir ameliyat olmasıdır. Günümüz teknolojileri ile en doğru tedavi ameliyattır. Bizler de teknolojinin gelişerek ameliyatların daha az travmatik olmasını, daha hızlı iyileşmesini ve risksiz olmasını arzu etmekteyiz. Sadece para hırsı ile işlem yapmak hastaya verilecek en büyük zarardır.

Comments are closed.