Göz Kapağı Estetiği

Çene Estetiği
Eylül 14, 2017
Badem Göz Ameliyatı
Eylül 14, 2017

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiğini temelde 3 grupta değerlendirebiliriz;

 

  1. Üst göz kapağı estetiği
  2. Alt göz kapağı estetiği
  3. Alt ve üst göz kapaklarına dokunmadan sadece göz kapağı açısını değiştiren ameliyatlar (badem göz ameliyatı )

Üst Göz Kapağı Estetiği

Bu ameliyat üst göz kapağındaki sarkmış deri parçasının çıkartılması, şişkinlik yapan yağ dokularının azaltılması ve üst göz kapağında düşmeye sebep olan kas dokusunun sıkılaştırılmasından oluşur. Bu işlemlerin hepsi gerekebileceği gibi sadece deri düzeltme işlemi de yeterli tedaviyi sağlayabilmektedir.

Ameliyat öncesinde detaylı bir muayene şarttır. Bu muayenede üst göz kapağı derisinin durumu, üst göz kapağının açık kalmasını sağlayan kasın (levator kası) fonksiyonu, yağ torbacıklarının fazlalıkları belirlenip not edilmelidir. Ameliyat planı bu kriterlere göre belirlenip hasta ile tartışılmalıdır.

Üst göz kapağı estetik işlemlerinde ameliyat öncesinde kaşın şekli ve pozisyonu mutlaka değerlendirilmelidir. Bu ameliyatlarda sadece üst göz kapağına odaklanmak ameliyat sonrası yetersiz estetik sonuçlar doğurabilir. Gerekirse üst göz kapağı estetik ameliyatı kaş kaldırma ameliyatı ile kombine yapılmalı ve önce kaş olması gereken normal pozisyonuna getirildikten sonra alınması gereken deri miktarı ayarlanmalıdır.

Üst göz kapağı estetik ameliyatları direkt bölgesel uyuşturma ya da sedasyon ile beraber bölgesel uyuşturma şeklinde yapılır. Ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Gece hastanede yatmayı gerektirmez ve hastanın gözleri açık kalacak şekilde göz kapakları üzerinde ince bir bant ile taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrı pek hissedilmez ve basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir. Gerekirse damla ve kremler önerilebilir.  Ameliyat sonrası ameliyat bölgesine soğuk uygulama, başın dik pozisyonda korunması şişlik ve morlukların az oluşmasına katkı sağlar. Morluklar en geç 5-7 günde geçer. Hasta ameliyattan 24 saat sonra gözlerini koruyacak bir güneş gözlüğü ile günlük ev dışı aktivitelerine dönebilir. Hasta ameliyattan 24 saat sonra yıkanabilir. Dikişler ameliyattan 4 gün sonra alınır. Dikişler alındıktan 24 saat sonra kapatıcı ve makyaja izin verilir. Üst göz kapağı çok iyi iyileşme özelliğine sahip olduğu için ameliyat izleri azımsanmayacak derecede az olmaktadır.

 

Alt Göz Kapağı Estetik Ameliyatları

Üst göz kapağı estetiğinden tamamen farklıdır. Halk arasında torba ameliyatı da denmektedir. Üst göz kapağında olduğu gibi alt göz kapağı estetiğinde de ameliyat öncesi iyi bir değerlendirme hayati  önem arz eder. Eski klasik yöntemlerden farklı olarak; artık ameliyatlarda alt göz kapağındaki birikmiş yağ torbalarını almaktan ziyade bu bölgedeki yağ dokularını özel ameliyat tekniklerini kullanarak alt göz kapağı bölgesinin şekillendirilmesinde ve çökmelerin doldurulmasında kullanmaktayız. Alt göz kapağı iki türlü yapılabilir. Bunlar kirpik diplerinden yapılan kesi ile (transkütan) veya alt göz kapağı iç kısmından girilerek (transkonjunktival ) olmaktadır. Hangi yöntemin seçileceğine ameliyat öncesi yapılan değerlendirme ile karar verilir. Bu ameliyatlara gerekirse alt göz kapağı derisindeki kırışıklıkların tedavisi için lazer veya kimyasal işlemler eklenebilir.

Alt göz kapağı estetiği üst göz kapağından daha komplikedir. Yaşlılıktan dolayı gevşemiş olan göz kapağı ve deri yeniden düzeltilirken dokulara en az zararı vermek ve çok nazik çalışmak şarttır. Ameliyat sonrası yan etkileri minimuma indirmek için gerekli cerrahi düzeltmeleri kullanmalı ve acelecilikten kaçınmalıdır.

Alt göz kapağı estetik ameliyatları sonrası morluk ve şişlik biraz daha fazla olmakta ve 7-10 gün boyunca sürebilmektedir. Genel bakım ve öneriler üst göz kapağı ile aynıdır ancak seçilen cerrahi yönteme bağlı olmakla beraber ameliyat bölgesi sertlikleri biraz daha uzun sürmektedir.

Comments are closed.