Çene Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği
Eylül 14, 2017
Göz Kapağı Estetiği
Eylül 14, 2017

Çene Estetiği

Alın, burun ve çene bir düzlemin üzerinde devam etmekte ve bu yapıların birbiri ile devam ve  bütünlüğü profil görünümünü negatif etkileyebilmektedir. Etrafımıza baktığımızda burnu büyük görünen kişilerin çoğunda eşlik eden küçük ve geriye yerleşimli çene görüntüsü vardır. Bu hastalara burun uygulamaları için yaptığımız photoshop programında, burnu ne kadar istediğimiz şekle getirsek bile çeneye bir girişim yapılmadan tam bir estetik şekli elde edemediğimizi görürüz. Bu yüzden çene bölgesini tek başına değerlendirmekten ziyade hem üst çene hem de burunla ortak değerlendirmek şarttır.

Çene bölgesi deformiteleri çenenin tümünün büyük ve ileri olması, çene ucunun ileri çıkıntılı olması, çenenin tümünün küçük ve geri yerleşimli olması ve sadece çene ucunun küçük ve geriye doğru olması şeklindedir. Tüm çenenin küçük veya büyük olmasına bağlı deformiteler daha komplike, tüm çene kemiğini ilgilendiren, öncesi ve sonrasında ortodontik tedavileri içerirken, sadece çene ucu problemleri daha basit işlemlerle tedavi edilebilir.

Sadece çene ucunun küçük olduğu durumlarda, öncesindeki radyolojik incelemeleri takiben yapılan sefalometrik ölçümler ile çenenin ne kadar ilerletilmesi gerektiğine karar verilir. Ama günümüzde photoshop uygulamaları ile gerekli ilerletmeyi çok daha basit bir şekilde tahmin ediyoruz. Çene ucunu büyütme ve ilerletme işlemi için çok fazla alternatifimiz mevcut. Örneğin ağız içinden yapılan bir girişimle çene ucu kemiğine yapılan keski işlemleri ile çene ucu ilerletilip, mikro vidalar ile kemiklerin tespiti ömür boyu kalıcı ve anatomik düzeltme sağlar. Bu işlem çene ucuna yerleştirilen sentetik bir implant ile de yapılabilirken hiçbir ameliyata gerek olmadan kişinin kendi yağ dokusu, hyaluronik asit veya kalsiyum hidroksiapatit gibi sentetik dolgu malzemeleri ile yaklaşık 10-15 dakikada yeterli çene büyütmesi sağlanabilir. Yağ dolgusu ve sentetik dolgu malzemeleri ile yapılan çene büyütmelerinin tek dezavantajı belli aralıklarla tekrarlanması zorunluluğudur.

Çene ucunun küçültülme işlemi sadece ameliyat ile gerçekleştirilebilir. Yapılacak tedaviye deformitenin derecesine göre karar verilir. Sadece çene ucunun traşlanarak inceltilmesi yeterli olabilecekken daha ciddi büyüklüğü olan vakalarda bir kemik dokusu çıkartmak ve mikro vida ile kemikleri tepsi etmek gereklidir.

Bu ameliyatlar ağrısı çok az olan ameliyatlardır. Her ne kadar kemiklerin törpülenmesi ve kemikten doku çıkartılması kulağa ürkütücü gelse de pratikte öyle değildir. Gelişen teknoloji ile ultrasonik piezzo cihazlarının kemik şekillendirme işlemlerinde kullanılması ile daha önce daha sık gördüğümüz dudaklarda uyuşukluk, artmış morluk, ödem ve uzamış iyileşme dönemleri minimalize olmakta ve ameliyatı çok konforlu kılmaktadır.

Bu ameliyatlar günübirlik hastane yatışı ile olabilmektedir ve ekseriye estetik burun ameliyatları ile kombine yapılmaktadır. Yüz gelişimini tamamlamış ve ameliyat olmasına engel teşkil etmeyen her birey bu ameliyatı olabilir.

Comments are closed.