Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyatsız Vajinal Yenilenme
Eylül 19, 2017
Burun Estetiği ( Rhinoplasti )
Eylül 27, 2017

Burun Estetiği Öncesi Bilinmesi Gerekenler

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKEN 7 ÖNEMLİ ŞEY

ZAMAN AYARINIZI İYİ YAPIN

Burun estetiği ameliyatı sonrasında erken iyileşme dönemi için mutlaka kendinize 10 günlük bir zaman ayırmış olmalısınız. Ameliyat öncesinde izin alacaksanız veya düzenlemeler yapacaksanız buna göre yapmanız önemlidir.

 

MORLUKLAR VE ŞİŞLİKLERİ AZALTMAYA DAİR İPUÇLARI

Burun estetiği operasyonunun ardından artık yeni teknolojilerin, teknikler ve ilaçların kullanımı ile büyük oranda azaltsak dahi elbette göz altlarınızda ve yüzünüzde morluklar oluşabilecektir. Bunu bilmenizde fayda var. Diğer yandan morlukları azaltmanın en iyi yolu belirli aralıklarda buz kompresi yapmaktır. Aynı zamanda ağır sporlar yapmamalı, burnunuza dokunmamalı ve burun içi basıncı arttıracak şeyler yapmamalısınız. En önemlisi de hapşıracaksanız ağzınızdan hapşırın.

 

YENİ BURNUM NE ZAMAN SON HALİNE GELİR?

Ameliyatına ardından burunda şişlik ve sertleşme görülebilir. Bu durum normaldir. Burun her gün biraz daha yüzünüze otururken bunun tam olarak gerçekleşmesi 1 yılı bulacaktır.

 

NE ZAMAN SPOR YAPABİLİRİM?

Rinoplasti ameliyatının ardından ilk 4 hafta kesinlikle spor da dahil olmak üzere ağır işlerden kaçınmanız gerekmektedir. 1 ayın sonunda spora başlasanız bile bunu önce hafif düzeyde daha sonra arttırarak gerçekleştirmeniz daha iyi olacaktır.

Özellikle septum deviasyonunun eşlik ettiği estetik operasyonlarda burun içine yerleştirilen tamponlar nedeniyle ilk bir hafta ağızdan nefes almak zorunda kalacaksınız. Ancak iyi haber eğer septum kıkırdağına dokunulmaz ise tampon konması gerekmeyecektir.

 

AMELİYAT SONRASI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Ameliyatın ardından baş mutlaka kalp seviyesinin üzerinde olmalıdır. Bunu sağlamak için birkaç yastıkla yatmak iyi olacaktır. Burnun üzerine kesinlikle yatılmamalıdır. Ödemi azaltmak ve morlukların kısa sürede geçmesini sağlamak için buz tatbiki yapılabilir. Aynı zamanda dudakta meydana gelen çatlamalar için de uygun nemlendirici dudak ürünleri kullanılabilir. İlk iki hafta çene hareketlerini zorlayan sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

YARA BAKIMI

Burun ucundaki dikişler ve burun içinde oluşan pıhtılar oksijenli su ile kontrol edilebilir. Diğer yandan size önerilecek kremleri de uygulamanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu durum için hazırlanmış özel spreyler de işe yarayacaktır.

Comments are closed.